خوش آمدید
آریا قانون؛ در راستای مرتفع کردن مشکلات حقوقی اقشار مختلف جامعه با همکاری آقای رضا رضائی نیا وکیل پایه یک دادگستری در خدمت هموطنان ایرانی میباشد.
تلفن: 88755193 - 88755310
مشاوران ما
رضائي نيا
حقوق
مقالات حقوقی
پنهان کردن بيماري، يک ماده طلاق است


قانون درباره مخفي کردن بيماري از همسر چه مي گويد؟

حتما تا به حال ديده يا شنيده ايد که خانمي و آقايي به دليل اينکه همسرشان واقعيت مهمي مثل بيماري را قبل از ازدواج از آنها پنهان کرده، تصميم به طلاق گرفته اند. شايد هم اين سوال برايتان مطرح باشد که اگر طرف مقابل به چه بيماري هايي مبتلا باشد، امکان درخواست طلاق وجود دارد...

اصلا «طلاق» يا «فسخ نکاح»؟ مگر اينها با هم تفاوت دارند؟ بله، فرق دارند. پس آنچه قانون دراين باره مي گويد، با هم مرور مي کنيم.

اگر خانم يا آقايي بيماري شان را از طرف مقابل پنهان کنند، براي او حق فسخ وجود دارد؛ آن هم فسخي که طبق قانون (ماده 1131)، فوريت دارد. يعني اگر کسي بلافاصله بعد از اينکه متوجه بيماري همسرش مي شود، براي فسخ نکاح اقدام نکند، اين حق و اختيار او از بين مي رود. البته به شرطي که از لزوم فوريت فسخ اطلاع داشته باشد. تشخيص اين موضوع که امکان و اختيار فسخ تا چه زماني است به عرف و عادت بستگي دارد.

حالا اگر فسخ انجام شود، زن مي تواند مهرش را مطالبه کند؟

هر گاه عقد نکاح قبل از نزديکي به هر دليلي فسخ شود، زن حق مهر ندارد مگر اينکه علت فسخ نکاح، ابتلاي شوهر به «عنن» باشد. (ناتواني در نزديکي با زن). در اين صورت، با وجود فسخ نکاح، نصف مبلغ مهريه به زن تعلق مي گيرد. (ماده 1101)

قبل از اينکه به بقيه بحث در مورد موضوع پنهانکاري بپردازيم، بايد بدانيد «فسخ» با طلاق تفاوت دارد.

تفاوت فسخ و طلاق

طلاق عملي حقوقي است که تشريفات خاصي دارد مثلا بايد صيغه طلاق جاري شود و در حضور 2 مرد عادل انجام گيرد ولي فسخ نکاح تشريفات خاصي ندارد و فقط به اراده صاحب حق انجام مي شود. البته با مراجعه به دادگاه.

پيش از طلاق بايد از دادگاه، حکم و اجازه گرفته شود ولي در فسخ مي توان با ارسال اظهارنامه رسمي دادگستري فسخ را اعلام و تنفيذ آن را از دادگاه درخواست کرد.

در طلاق رجعي، مرد مي تواند در ايام عده دوباره به زن رجوع کند ولي در فسخ اين حق وجود ندارد.

فسخ فقط به اراده کسي که حق آن را پيدا کرده، انجام مي شود و نيازي به رضايت طرف مقابل براي انجام اين کار نيست.

چه بيماري هايي فسخ را در پي دارد؟

طبق ماده 1121 قانون مدني، جنون هر کدام از زوجين به شرط استقرار، اعم از اينکه مستمر يا ادواري باشد، براي طرف مقابل باعث حق فسخ است.

معناي اين ماده قانوني، اين است که فرد مدام دچار اين بيماري باشد نه اينکه براي مدت کوتاهي دچار بيماري روان پزشکي شود و بهبود يابد. اين قانون زماني مصداق پيدا مي کند که فرد هر چند وقت يک بار، مثلا هر هفته يا ماهي يک چند بار دچار حالت هاي غيرعادي باشد يا تمام روزها علايم اين بيماري در او ديده شود. البته اين بيماري بايد مادام العمر و براي طرف مقابل خطرناک باشد.

عيب هايي که براي مرد و زن حق فسخ ايجاد مي کند، از نظر قانگذار يکي نيست.

عيب هايي در مرد که حق فسخ براي زن ايجاد مي کند عبارتند از:

1) حضا؛ (يعني اخته بودن مرد از طريق دخل و تصرف و عمليات مادي در بيضه که باعث مي شود نابارورشود)

2) عنن؛ به شرطي که حتي يک بار عمل زناشويي انجام نشده باشد.

3) مقطوع بودن آلت؛ (يعني قطع شدن آلت تناسلي به اندازه اي که مرد قادر به برقراري رابطه زناشويي نباشد.)

عيب هايي در زن که حق فسخ براي مرد ايجاد مي کند:

1) ابتلا به جذام

2) برص

3) افصاء (يکي شدن مجراي حيض و بول در اثر مقاربت)

4) زمين گير بودن زن

5) نابينايي هر دو چشم

اين عيب ها در صورتي باعث ايجاد حق فسخ براي مرد مي شود(ماده 1124قانون مدني) که در هنگام عقد وجود داشته باشد نه اينکه بعد از عقد ايجاد شود.

البته مثلا اگر مردي که به انتخاب پدر و مادرش با خانمي که چندان او را نديده ازدواج کند و متوجه شود که به بيماري جذام مبتلاست، حق فسخ ازدواج را دارد.

اگر اين موضوع را قبل از برقراري رابطه زناشويي بفهمد، زن حق مهر نخواهد داشت ولي اگر بعد از برقراري رابطه زناشويي متوجه شود، بايد تمام مهريه را بپردازد.

طبق ماده1125 قانون مدني، اگر جنون و عنن بعد از عقد هم اتفاق بيفتد، به زن حق فسخ داده مي شود.

طبق ماده 1126 قانون مدني، اگر زن يا مرد قبل از عقد بدانند طرف مقابلشان به يکي از بيماري هايي که حق فسخ ايجاد مي کند مبتلاست، ديگر بعد از عقد حق فسخ نخواهند داشت.

در ماده 1127 قانون مدني هم آمده اگر مردي بعد از عقد به بيماري هاي مقاربتي مبتلا شود، زن حق دارد از برقراري رابطه زناشويي با او امتناع کند ولي به او نفقه تعلق مي گيرد.

(تبصره 5 ماده 1130قانون مدني) ابتلاي مرد به بيماري هاي صعب العلاج رواني يا مسري يا هر بيماري صعب العلاج ديگري (مثل سرطان) که زندگي مشترک را تهديد کند، يعني زندگي همراه با مشقت باشد و تحمل آن مشکل شود، باعث مي شود زن بتواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضاي طلاق کند و در صورتي که ادعاي او ثابت شود، دادگاه مرد را وادار به طلاق خواهد کرد. در اين صورت خانم مي تواند تمام حق و حقوق خود را هم مطالبه کند.

حالا اگر خانم يا آقايي مطلع شود همسرش مبتلا به يکي از بيماري هايي که حق فسخ ايجاد مي کند است، بايد بلافاصله براي فسخ نکاح اقدام کند و نمي تواند بعد از مدت ها چنين تصميمي بگيرد. البته به شرطي که از اين موضوع آگاهي داشته باشد. مثلا يک خانم روستايي ممکن است متوجه شود شوهرش دچار عنن است ولي نداند حق فسخ دارد ولي 2 سال بعد، تازه متوجه اينکه حق فسخ داشته، شود، در اين صورت به محض اطلاع فسخ فوريت دارد.

در آخر اينکه اگر کسي که اين اتفاق برايش بيفتد، مي تواند هم خسارت مادي و هم معنوي اش را مطالبه کند.

    بابک صدر
Copyright © 2004-2008 Arya Law, All rights reserved.