خوش آمدید
آریا قانون؛ در راستای مرتفع کردن مشکلات حقوقی اقشار مختلف جامعه با همکاری آقای رضا رضائی نیا وکیل پایه یک دادگستری در خدمت هموطنان ایرانی میباشد.
تلفن: 88755193 - 88755310
مشاوران ما
گروه مشاوران
---
مقالات حقوقی
جرم و جنايت از نوع اتباع بيگانه


قتل سريالي، زورگيري، سرقت، جعل، آدم ربايي، قاچاق انسان، سلاح و سوخت بخشي از جرايمي است که برخي اتباع بيگانه در کشورمان مرتکب مي شوند، هرچند نمي توان منکر شد در بين اين افراد شهروندان مسئولي نيز حضور دارند که نبايد قانون شکني برخي هموطنانشان را پاي آنها نوشت، اما مرور اخبار حوادث گواهي است بر آمار بالاي جرم و جنايتي که برخي اتباع بيگانه به نام خود در کشورمان ثبت کرده اند.

البته نبايد فراموش کرد برخي مواقع اتباع بيگانه به دليل شرايط نامناسبي که در کشور دارند به سمت اين جرايم سوق داده مي شوند و چون در بيشتر موارد آنها بعد از قانون شکني به کشور خود فرار مي کنند، حاشيه امني را احساس کرده و راحت تر از ديگر مجرمان قانون را ناديده مي گيرند. در اين گزارش برخي جنجالي ترين پرونده هاي مجرمان غيروطني را که در چند سال گذشته خبرساز شده، مرور کرديم.

واژه اتباع بيگانه در کشورمان با نام اتباع افغانستان گره خورده است، آنقدر که وقتي شخصي واژه خارجي را به کار مي برد به احتمال80 درصد منظورش آنها هستند. در اين بين نمي توان فراموش کرد شرايط بحراني افغانستان سبب شده خيلي از اهالي اين کشور به ايران پناه آورده و آمار بالاي حضور آنها در کشورمان سبب به چشم آمدن بيشتر جرم اتباع افغان نسبت به اتباع کشورهايي مانند عراق، پاکستان و آذربايجان بشود تا آنجا که اگر يکي از طرفداران صفحه حوادث روزنامه ها باشيد، تائيد مي کنيد کمتر روزي را مي توان پيدا کرد که در آن شرح حادثه اي که اتباع افغان آن را رقم زده اند خبرساز نشود. از سرقت و کيف قاپي بگيريد تا آدم ربايي و قتل.

نظير ازبک؛ قاتل سريالي

ماجراي اين قاتل سريالي که تبعه افغانستان بود، به هشت سال پيش بر مي گردد. دستگيري نظير ازبک که پنج زن خياباني را به قتل رسانده بود، از جنجالي ترين پرونده هاي حوادثي کشور است که به اتباع بيگانه مربوط مي شود. اين قاتل سريالي در سال 83 با پيدا شدن جسد زني جوان در ساختماني نيمه کاره در شمال تهران دستگير شد. به اين ترتيب پليس بازجويي را از وي آغاز کرد و با اطلاعاتي که متهم به زبان آورد، جسد سه قرباني ديگر نيز در چاه ساختماني نيمه کاره پيدا و شناسايي شد. رسيدگي به پرونده اين متهم در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران انجام شد و سرانجام در خرداد 84 قاضي پرونده، نظير ازبک را به سه بار قصاص محکوم کرد.

جومونگ از افغانستان

ديماه 88 بود که ماجراي جرايم خشن هفت تبعه افغان لرزه بر تن رانندگان انداخت، چراکه آنها خودرو هاي سواري را با پرداخت مبالغ بالا کرايه کرده و به خارج از شهر مي بردند، اعضاي اين باند در مرحله بعد با ضربات چاقو رانندگان را مجروح کرده و خودروي آنها را به سرقت مي بردند. نکته جالبي که در اين پرونده وجود داشت اين بود که سرکرده تبعه افغان و سابقه دار اين باند که در بازجويي ها به 13 فقره سرقت خودرو اعتراف کرد به دليل شباهت زيادش به بازيگر سريال کره اي به جومونگ معروف بود. اين متهم در بازجويي هايش درباره نحوه سرقت باند خود به اين شکل توضيح داده بود: در ساعت پاياني شب اتومبيل هاي مدل بالا را کرايه کرده و آنها را به خارج از شهر مي برديم تا نقشه خود را عملي کنيم.

اعضاي اين باند وقتي به جاي خلوتي مي رسيدند راننده خودرو را آنقدر کتک مي زدند تا از حال برود به اين شکل او را از ماشين بيرون پرتاب کرده و بعد از سرقت خودرو آن را مي فروختند. اين متهم درباره انگيزه خود و همدستانش از سرقت گفته بود: همه ما بيکار بوديم و زندگي در تهران هزينه بالايي دارد از طرفي بعضي از دوستانم براي اين که بتوانند کارگري کنند به مصرف مواد روي آورده و بعد از اين که معتاد شده بودند، توان کار کردن نداشتن براي همين براي رفع نياز هاي خود تصميم به سرقت گرفتيم.

دندانپزشکي با 78 مورد تجاوز

در اين پرونده جنجالي که در سال 82 خبرساز شد، متهم فردي عراقي الاصل است که به اتهام تعرض به 78 زن محاکمه شد. مطب اين تبعه عراق در ولنجک قرار داشت. او با تزريق داروي بيهوشي به طعمه هايش نقشه شوم خود را عملي مي کرد، اما راز اين دندانپزشک متجاوز زماني برملا شد که او مدعي شد از خانه اش سرقت شده است. مرد عراقي به ماموران پليس گفت به احتمال زياد سارق زن جواني است که چند بار به خانه ام رفت و آمد داشته است.

به اين ترتيب ماموران بازجويي از زن جوان را آغاز کرده و متوجه شدند مرد دندانپزشک به زن جوان تجاوز کرده است.

زن جوان به ماموران گفت: وقتي براي ترميم دندانم به مطب اين دکتر رفتم، او به من داروي بيهوشي تزريق کرد و وقتي به هوش آمدم متوجه شدم به من تجاوز کرده و از اين ماجرا نيز فيلم گرفته است، به همين دليل تصميم گرفت فيلم هايي را که او از من گرفته بود، بدزدم تا آبرويم نرود.

به اين ترتيب با شکايت زن جوان از دندانپزشک عراقي شکايت هاي بيشتري از او صورت گرفت و سرانجام او به اتهام تجاوز به 78 زن محاکمه و به 18 سال حبس، تبعيد، شلاق و محروميت از فعاليت دندانپزشکي محکوم شد.

مافياي آفريقايي در ايران

فعاليت مجرمانه آفريقايي تبارها در کشورمان بيشتر به قاچاق مواد مخدر مربوط مي شود. مرور پرونده هاي قاچاق مواد مخدر در دادسراي فرودگاه هاي کشور اين ماجرا را تائيد مي کند، اما جنجالي ترين پرونده قاچاق مواد مخدر اتباع آفريقا به هفت سال پيش و زماني بر مي گردد که در عملياتي بي سابقه پليس مبارزه با مواد مخدر ايران يکي از بزرگ ترين شبکه مافيايي انتقال مواد مخدر با شيوه بلعي به اروپا و آسياي ميانه را شناسايي کرد.

سرکرده اين باند مخوف تانزانيايي بود. او با اجير کردن 85 قاچاقچي آفريقايي تجارت مرگباري را رهبري مي کرد. با سرنخ هايي که پليس در تحقيقات خود و براساس اطلاعاتي که پليس اروپا، افغانستان، پاکستان و ترکيه در اختيارش قرار داده بود، متوجه شد قاچاقچيان آفريقايي مواد مخدري که در کشورهاي مختلف دستگير شده اند، اعتراف کرده اند که محموله خود را از تهران به دبي و از آنجا به کشورهاي اروپايي قاچاق مي کنند. به اين ترتيب تحقيقات پليسي ـ قضايي براي دستگيري اعضاي باند آغاز شد و ماموران توانستند 90 متهم را در اين باره دستگير کنند. جالب اينجا بود که 85 نفر از متهمان اتباع کشورهاي آفريقايي مانند غنا، موزامبيک، تانزانيا و نيجريه بودند.
Copyright © 2004-2008 Arya Law, All rights reserved.