خوش آمدید
آریا قانون؛ در راستای مرتفع کردن مشکلات حقوقی اقشار مختلف جامعه با همکاری آقای رضا رضائی نیا وکیل پایه یک دادگستری در خدمت هموطنان ایرانی میباشد.
تلفن: 88755193 - 88755310
مشاوران ما
رضائي نيا
حقوق
مقالات حقوقی
کارت پايان خدمت و معافيت چه افرادي بايد تعويض شود؟


جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا ضمن ارائه توضيحاتي درباره روند طرح تعويض کارت هاي معافيت و پايان خدمت قديمي با کارت هاي هوشمند، گفت: تمامي افرادي که از اول فروردين ماه سال 60 به بعد کارت پايان خدمت يا معافيت خود را دريافت کرده اند، بايد با مراجعه به دفاترپليس +10 درخواست تعويض دهند.

سردار ابراهيم کريمي با بيان اينکه از سال 90 طرح تعويض کارت هاي معافيت و پايان خدمت قديمي با کارت هوشمند آغاز شده، گفت: در مرحله نخست که از کارت هاي معافيت شروع شد، سعي کرديم با توجه به در دسترس بودن اطلاعات و ارائه زمان بندي، فرصت هايي را براي اجراي طرح تعويض اعلام کنيم.

وي با بيان اينکه در تيرماه سال 91 فرصت تعويض کارت هاي معافيت به اتمام رسيده و از اين به بعد تمامي اين کارت ها فاقد اعتبارند، گفت: در حال حاضر چنانچه فردي با کارت معافيت قديمي، قصد دريافت خدمات با استفاده از کارت خود را داشته باشد، هيچ يک از خدمات به وي ارائه نخواهد شد.

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با بيان اينکه در حال حاضر کارت هاي معافيت قديمي تعويض مي شود، گفت: با توجه به اينکه زمان بندي آن گذشته و در حال حاضر طرح تعويض کارت هاي پايان خدمت در دستور کار قرار دارد، بنابراين اولويت نيز با اين افراد خواهد بود، اما دارندگان کارت هاي معافيت قديمي حتما بايد نسبت به تعويض آن اقدام کنند چرا که از دريافت خدمات محروم مي شوند.

وي با اشاره به آغاز اجراي طرح تعويض کارت هاي پايان خدمت قديمي با کارت هاي هوشمند از سال گذشته، افزود: در اين زمينه نيز زمان بندي هاي لازم اعلام شده و شهروندان با دفاتر پليس +10 مي توانند نسبت به ثبت درخواست تعويض و تعويض کارت هاي پايان خدمت قديمي خود با کارت هوشمند اقدام کنند.

کريمي اضافه کرد: در حال حاضر کليه کارت هاي پايان خدمت و معافيت افراد منقضي خدمت از سال انقضاي خدمت 60 به بعد بايد تعويض شود و تمامي افرادي که از اول فروردين ماه سال 60 به بعد کارت پايان خدمت يا معافيت خود را دريافت کرده اند، بايد به دفاترپليس +10 مراجعه و درخواست تعويض دهند.

وي درباره اظهاراتي که درباره شرايط سني و نحوه تعويض کارت هاي پايان خدمت مطرح مي شود نيز گفت: با توجه به متفاوت شدن مدارک تحصيلي و تاريخ اعزام ها، نمي توانستيم فراخوان تعويض کارت هاي پايان خدمت و معافيت را بر اساس سن اعلام کنيم. بنابراين سال 60 را به عنوان مبنا قرار داده و گفتيم تمامي افرادي که از اولين روز فروردين ماه سال 60 کارت پايان خدمت يا معافيت دريافت کرده اند، بايد براي تعويض اقدام کنند.

به گفته جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا، مبنا قراردادن سال 60 عمدتا شامل افرادي مي شود که کمتر از 50 سال سن دارند، اما ممکن است افرادي نيز باشند که کارت پايان خدمت يا معافيت خود را در سال 60 يا پس از آن دريافت کرده اما بيشتر از 50 سال سن داشته باشند که بايد براي تعويض اقدام کنند.

کريمي با بيان اينکه لزومي براي تعويض کارت هاي پايان خدمت و معافيت افرادي که قبل از سال 60 کارت خود را دريافت کرده اند، وجود ندارد، گفت: شناسنامه هاي افراد بالاي 50 سال در حکم کارت پايان خدمت است و نيازي به تعويض کارت هاي قديمي ندارند. در صورت تمايل اين افراد مي توانند براي تعويض کارت هاي خود به دفاتر پليس +10 مراجعه کنند. اما توصيه مي کنم با توجه به اينکه فعلا روند تعويض کارت ها براي ديگر افراد ضرورت دارد، دست به اين کار غير ضروري نزنند.

وي با اشاره به استقبال خوبي که از روند تعويض کارت هاي پايان خدمت انجام شده، گفت: در حال حاضر روند تعويض کارت هاي پايان خدمت و معافيت قديمي با کارت هوشمند تا پايان امسال ادامه دارد و افراد بايد براي تعويض آن هر چه سريع تر اقدام کنند.

تعرفه هاي تعويض کارت پايان خدمت تغييري نکرده است

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با بيان اينکه تعرفه هاي تعويض کارت پايان خدمت تغييري نکرده و مانند سال قبل است، گفت: بر اين اساس 14 هزار تومان براي هزينه صدور کارت از متقاضي دريافت مي شود و 12 هزار تومان نيز به عنوان هزينه خزانه داري کلي بايد پرداخت شود که اين رقم افزايشي 2000 توماني بر اساس قانون بودجه داشته و عدد آن نيز به حساب دولت ريخته شده و متوجه سازمان نيست.

وي فرآيند صدور کارت هاي هوشمند را از زمان ثبت درخواست تا دريافت کارت از طريق پست، يک ماه اعلام کرد و افزود: در بيش از 95 درصد موارد اين زمان وجود داشته و در مابقي نيز ممکن است به دليل نبود اطلاعات در سامانه و ... سازمان مجبور به انجام استعلام شود که زمان آن کمي به طول مي انجامد.

در زمان تعويض منعي براي دريافت گذرنامه يا گواهينامه نيست

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا درباره مشکلاتي که ممکن است هنگام تعويض کارت هاي معافيت يا پايان خدمت قديمي با کارت هوشمند براي گرفتن گذرنامه يا گواهينامه به وجود بيايد نيز گفت: هيچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد و متقاضيان دريافت گذرنامه يا گواهينامه مي توانند کارهاي اداري خود را انجام دهند و سازمان نيز در ظرف کمتر از يک هفته شرايطي را فراهم مي کند که مشکلي به لحاظ استعلام اين مراکز وجود نداشته باشد، چرا که سيستم مکانيزه شده و اين اطلاعات براي اين بخش ها نيز در دسترس است.

به گفته کريمي، رسيدي که هنگام تعويض کارت به متقاضيان تعويض داده مي شود، نمي تواند تضمين کننده کارت باشد بلکه اين اطلاعات ثبت شده در سيستم است که کار را به پيش مي برد.

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا همچنين افزود: خوشبختانه با اقدامات انجام شده، تمامي فرآيندهاي انجام شده در روند تعويض کارت از طريق پيامک به متقاضي اطلاع داده مي شود و آنان از اين طريق به راحتي مي توانند از نحوه پيشرفت کار و پيگيري فعاليت شان باخبر شوند.

وي از افراد خواست نسبت به تعويض کارت هاي خود در نزديک ترين زمان ممکن اقدام کرده و آن را به زمان هاي آتي نياندازند، چرا که نداشتن کارت هوشمند گرچه سبب از بين رفتن سابقه سربازي شان نمي شود، اما آنان را از دريافت خدمات و ارائه امکانات محروم خواهند کرد.
Copyright © 2004-2008 Arya Law, All rights reserved.